51,000.00৳ Original price was: 51,000.00৳ .47,500.00৳ Current price is: 47,500.00৳ .
Category: Macbook & Laptop
Brand
Lenovo
Model
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IIL
Laptop Series
IdeaPad
Part No
81WE01P2IN-3Y
Processor Brand
Intel
Processor Type.
Core i3
Generation
10th (Intel)
Processor Model
Core i3 1005G1
Processor Base Frequency
1.20 GHz
Processor Max Turbo Frequency
3.40 GHz
Processor Core
2
Processor Thread
4
CPU Cache
4MB
Chipset.
Intel SoC Platform
RAM
4GB
Installed RAM Details
1 x 4GB Non-Removable
RAM Type
DDR4
RAM Bus (MHz)
3200 MHz
Total RAM Slot
1
Empty/Expansion RAM Slot
1
Max. RAM Support
12GB
Optane Memory
No
Optane Memory Slot
No
Storage
256GB SSD
Installed HDD Type
No HDD
HDD RPM
No HDD
HDD Expansion Slot
Installed SSD Type
NVMe PCIe
M.2/SSD Expansion Slot
Storage Upgrade
Installed SSD can be upgradeable
Graphics Chipset
Intel UHD Graphics
Graphics Memory Accessibility
Integrated
Graphics Memory
Shared
Graphics Memory Type
Not Applicable
Display Size (Inch)
15.6
Display Type
FHD
Display Resolution Range
Full HD
Display Resolution
1920×1080
Display Surface
Anti-Glare
Touch Screen
Display Refresh Rate
60 Hz
Display Bezel
Slim Bazel
Display Features
Brightness: 220 Nits, 45% NTSC
Secondary Screen Size
No Secondary Screen
Secondary Screen Technology
No Secondary Screen
Secondary Screen Resolution
Optical Drive
Multimedia Card Slot
Supported Multimedia Card
SD Card Reader
USB 2 Port
1 x USB 2.0 Type-A
USB 3 Port
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
USB C / Thunderbolt Port
HDMI Port
Micro HDMI Port
Mini HDMI Port
Display Port
Mini DP Port
VGA/D-Sub
Headphone Port
Combo
Microphone Port
Combo
Security Lock Slot
LAN
WiFi
WiFi 5
Bluetooth
Bluetooth 5.0
Audio Properties
Dual-Array Microphones, Dolby Audio Stereo Speakers, 1.5W x2
Speaker
Yes
Microphone.
Yes
WebCam
HD Webcam
Keyboard Layout
Full-sized Keyboard
Keyboard Back-lit
RGB Keyboard
Num Key pad
Pointing Device
Touchpad
Dedicated Navigation key
Finger Print Sensor
Face Detection
TPM
Security Chip
Firmware TPM 2.0
Operating System
Win-11 Home
Pre-loaded Application
Not Specified
Licensed Application
Not Specified
Body Material
PC + ABS (Top & Bottom)
Device Lighting
Color
Platinum Grey
Dimensions
362.2 x 253.4 x 19.9mm
Weight (Kg)
1.85Kg
Package Content
Laptop, Power Adapter
Battery
2 Cell
Battery Capacity
35Wh
Battery Type
Li-Polymer
Backup Time
Up to 3 Hrs.
Power Adapter
65W
Adapter Type
AC Adapter
Warranty
3 Year
Warranty Details
3 Year International (1 year for Battery and Adapter)
Warranty Claim Duration (Approximate)
Estimated Warranty Claim Duration 30 Days. It may take additional time up to 60 days
Best For
Gaming Feature
Not Applicable
Specialty
Country Of Origin
China
Made in/ Assemble
China
Launch Date
End of Life Date
Disclaimer
Related products
Sale!
Sale!
Macbook & Laptop
Dell Latitude 7390 Core-i5-8th Generation, 8 GB DDR4, 256 GB SSD, Display 13 inch Laptop Pre-owned